Kalendár
Aktuality

Náš spoluobčan, sám vozíčkár, Tibor Straka st., ktorého poznáme napríklad ako neúnavného organizátora jázd a súťaží veteránov, sa venuje aj pomoci a osvete pre ľudí so zdravotným postihnutím. Spolu s Ivetou Kuglerovou vydali praktickú príručku "Čo by mal vedieť zdravotne postihnutý občan".
Príručku si záujemcovia môžu zadarmo stiahnuť tu: Príručka
Už iba málokto si pamätá na začiatky trialových súťaží u nás. Azda najpovolanejší na spomienky na túto dobu je určite motoristický nestor a zakladateľ tejto disciplíny na Slovensku, Tibor Straka st., ktorého syn Tibor navyše aj veľmi úspešne trial jazdil (neskôr úspešne prešiel na cestné superbiky). Nuž a tu sú spomienky tohto motoristického nezmara, ktorý bol od začiatku pri tom:

Čítajte ďalej (2 strany)...
Včera som mala premiérovo tú česť zúčastniť sa na skvelej Rusovskej jazde veteránov, organizovanej Trojhraničným Veterán Car Clubom Rusovce pod vedením Tibora Straku . Hlavná časť trojdňovej medzinárodnej jazdy padla na včerajšiu slnečnú sobotu, kde už od ôsmej hodiny rannej prichádzali na miesto stretnutia v Rusovciach prvé veterány účastniace sa programu hlavného dňa.

Medzinárodná účasť bola zastúpená 17timi vozidlami z Maďarska, 6timi z Českej republiky a po jednom vozidle z Rakúska a Švajčiarska. Slovensko reprezentovalo 18 posádok na automobiloch a dvaja účastníci na motocykloch zn. RUDGE (1928 a 1929), ktorí prišli na svojich strojoch z Lučenca po vlastnej osi. Najvzdialenejší účastník bol zo švajčiarskeho Zürichu, z Maďarska z Pécsu, z Českej fepubliky z Ústí nad Labem a zo Slovenska už spomínaní motorkári z Lučenca.

Posádky, ktoré boli už od piatka ubytované v maďarskom Lipóte, dorazili do Rusoviec ako spanilá farebná kolóna. V Rusovciach boli v prekrásnych a netradičných priestoroch Kostola sv. Víta, prebudovaného na štýlovú kaviareň podávané raňajky pre zúčastnených- a po nich nasledoval príhovor predsedu a zakladateľa Trojhraničného Veterán Car Clubu p. Tibora Straku (88 r.- pravdepodobne najstarší organizátor a jazdiaci veteranista na Slovensku), pozdravenie posádok pani starostkou Luciou Tulekovou a na záver kňazovo požehnanie.

Jazda pestrofarebnej kolóny veteránov rozmanitých značiek a kategórií odštartovala prvú etapu pod hrad Devín, kde sa mohli posádky pokochať malebným okolím a navštívili pamätník obetí totalitného režimu na sútoku riek. Druhá časť spanilej jazdy smerovala do rakúskej prihraničnej obce Kittsee, s možnosťou nákupu produktov miestnej čokoládovne. Nasledujúce kilometre boli už v individuálnej réžii zúčastnených- najprv do maďarskej Rajky na skvelý obed- a následne do cieľa jazdy v termálnych kúpeľoch Lipót.

Tu bola možnosť individuálneho oddychu- a neskôr milý hudobný program detskej dychovej kapely zo Šurian. A zlatým klincom popoludňajšieho programu bola jazda zručnosti a pravidelnosti, ktorej sa mohli podľa chuti posádky zúčastniť priamo v areáli kempingu termálnych kúpeľov. Súťaž pozostávala z rôznych prekážkových disciplín, v časovom limite dvoch minút. Jazdci mohli svoje umenie ukázať napríklad pri prenášaní pohára s vodou, presnom nájazde na dotyk s oceľovou tyčou, spätnou jazdou na určitú vzdialenosť a slalom medzi kužeľmi.

Pre jednotlivé štáty, v ktorých zastúpení štartovali viac ako tri vozidlá, boli pripravené vždy po tri ceny. Pre Slovensko ich vyhrali: 1. Oto Kužel (Volvo), 2. Jozef Pék (Volvo), 3. Vladimír Begera (Volvo). Maďarsko: 1. Péter Egri (Citroën Traction Avant), 2. Peter Szkaliczky (Škoda 1000 MB), 3. Péter Kerestúri (Citroën Traction Avant). Česká republika: 1. Aleš Hamrozi (MB), 2. Peter Gieci (Škoda), 3. p. Švrček (Mini Austin). Dámsky pohár: 1. Zuzana Šťastná (BMW E30 325i cabrio automatic), 2. Betty Szénasi (Chevrolet), 3. Magdolna Pálfy (TCB Bricklin).

Organizátori už teraz pracujú na 22. ročníku- a vzhľadom na obrovský záujem o akciu bude výber účastníkov limitovaný pozvánkami do počtu 45 vozidiel.

Rusovská jazda veteránov so svojou dlhoročnou tradíciou opäť potvrdila svoju jedinečnosť- a verím, že v kalendári podujatí historických vozidiel bude aj dobudúcna zastávať čestné miesto.

Zuzana Šťastná
Mestská polícia Bratislava má od augusta vysunuté pracovisko v Rusovciach. Tí, ktorí potrebujú poradiť alebo podať podnet, môžu navštíviť pobočku na Balkánskej 102 (budova pošty) v utorok od 14.00 do 16.00 a vo štvrtok od 16.00 do 18.00.
Správcom kaštieľa je Úrad vlády SR, ktorému mestská časť doručila pred časom petíciu. Petíciu podporilo viac ako 5-tisíc ľudí. Mestská časť však ostala z reakcie správcu sklamaná.

Čítajte viac: bratislavaden.sk
Z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sa rozšíri základná škola o nadstavbu s desiatimi triedami a zrekonštruuje sa jedáleň. Celková kapacita sa zvýši o 144 miest, po novom bude na škole 464 študentov. Nové triedy by sa mali otvoriť v školskom roku 2023/24. Pekný projekt starostky Lucii Tulekovej Henčelovej a poslancov.

Čítajte viac: bratislavskykraj.sk
Pozývame vás na zasadnutie Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava - Rusovce, ktoré sa uskutoční v mimoriadnom termíne dňa 25. 05. 2022 (streda) od 17.00 hod. v sále Hasičskej zbrojnice.

Čítajte ďalej (2 strany)...
Pozývame vás na zasadnutie Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava - Rusovce, ktoré sa uskutoční v mimoriadnom termíne dňa 26. 04. 2022 (utorok) od 17.00 hod. v sále Hasičskej zbrojnice.

Čítajte ďalej (2 strany)...
Pozývame vás na zasadnutie miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava - Rusovce, ktoré sa uskutoční dňa 12. 04. 2022 od 17.00 hod. v sále Hasičskej zbrojnice.

Čítajte ďalej (2 strany)...
Máte radi hry v prírode? V Rusovciach môžete ísť Po stopách rusovskej príšery.
8 stanovíšť, 8 úloh, nebáročná trasa. Deti sa zabavia a na konci ich čaká prekvapenie. Potrebujete len mobil s internetom a máte postarané o skvelý čas.
Viac na www.rusovskaprisera.sk.

Ak chcete podobnú hru zažiť v starom meste, skúste Príbehy Pani Bratislavy.
Viac na www.panibratislava.sk
Pozývame vás na zasadnutie miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava - Rusovce, ktoré sa uskutoční dňa 15. 02. 2022 od 17.00 hod. v sále Hasičskej zbrojnice.

Čítajte ďalej (2 strany)...
Krásne a pokojné sviatky a veľa šťastia v roku 2022 želajú tvorcovia portálu Rusovce.info.

Stránka: 1/132 [staršie aktuality]