Reportáž z Rusovskej jazdy veteránov 2022

Sekcia: Trojhraničný Veteran Car Club
Včera som mala premiérovo tú česť zúčastniť sa na skvelej Rusovskej jazde veteránov, organizovanej Trojhraničným Veterán Car Clubom Rusovce pod vedením Tibora Straku . Hlavná časť trojdňovej medzinárodnej jazdy padla na včerajšiu slnečnú sobotu, kde už od ôsmej hodiny rannej prichádzali na miesto stretnutia v Rusovciach prvé veterány účastniace sa programu hlavného dňa.

Medzinárodná účasť bola zastúpená 17timi vozidlami z Maďarska, 6timi z Českej republiky a po jednom vozidle z Rakúska a Švajčiarska. Slovensko reprezentovalo 18 posádok na automobiloch a dvaja účastníci na motocykloch zn. RUDGE (1928 a 1929), ktorí prišli na svojich strojoch z Lučenca po vlastnej osi. Najvzdialenejší účastník bol zo švajčiarskeho Zürichu, z Maďarska z Pécsu, z Českej fepubliky z Ústí nad Labem a zo Slovenska už spomínaní motorkári z Lučenca.

Posádky, ktoré boli už od piatka ubytované v maďarskom Lipóte, dorazili do Rusoviec ako spanilá farebná kolóna. V Rusovciach boli v prekrásnych a netradičných priestoroch Kostola sv. Víta, prebudovaného na štýlovú kaviareň podávané raňajky pre zúčastnených- a po nich nasledoval príhovor predsedu a zakladateľa Trojhraničného Veterán Car Clubu p. Tibora Straku (88 r.- pravdepodobne najstarší organizátor a jazdiaci veteranista na Slovensku), pozdravenie posádok pani starostkou Luciou Tulekovou a na záver kňazovo požehnanie.

Jazda pestrofarebnej kolóny veteránov rozmanitých značiek a kategórií odštartovala prvú etapu pod hrad Devín, kde sa mohli posádky pokochať malebným okolím a navštívili pamätník obetí totalitného režimu na sútoku riek. Druhá časť spanilej jazdy smerovala do rakúskej prihraničnej obce Kittsee, s možnosťou nákupu produktov miestnej čokoládovne. Nasledujúce kilometre boli už v individuálnej réžii zúčastnených- najprv do maďarskej Rajky na skvelý obed- a následne do cieľa jazdy v termálnych kúpeľoch Lipót.

Tu bola možnosť individuálneho oddychu- a neskôr milý hudobný program detskej dychovej kapely zo Šurian. A zlatým klincom popoludňajšieho programu bola jazda zručnosti a pravidelnosti, ktorej sa mohli podľa chuti posádky zúčastniť priamo v areáli kempingu termálnych kúpeľov. Súťaž pozostávala z rôznych prekážkových disciplín, v časovom limite dvoch minút. Jazdci mohli svoje umenie ukázať napríklad pri prenášaní pohára s vodou, presnom nájazde na dotyk s oceľovou tyčou, spätnou jazdou na určitú vzdialenosť a slalom medzi kužeľmi.

Pre jednotlivé štáty, v ktorých zastúpení štartovali viac ako tri vozidlá, boli pripravené vždy po tri ceny. Pre Slovensko ich vyhrali: 1. Oto Kužel (Volvo), 2. Jozef Pék (Volvo), 3. Vladimír Begera (Volvo). Maďarsko: 1. Péter Egri (Citroën Traction Avant), 2. Peter Szkaliczky (Škoda 1000 MB), 3. Péter Kerestúri (Citroën Traction Avant). Česká republika: 1. Aleš Hamrozi (MB), 2. Peter Gieci (Škoda), 3. p. Švrček (Mini Austin). Dámsky pohár: 1. Zuzana Šťastná (BMW E30 325i cabrio automatic), 2. Betty Szénasi (Chevrolet), 3. Magdolna Pálfy (TCB Bricklin).

Organizátori už teraz pracujú na 22. ročníku- a vzhľadom na obrovský záujem o akciu bude výber účastníkov limitovaný pozvánkami do počtu 45 vozidiel.

Rusovská jazda veteránov so svojou dlhoročnou tradíciou opäť potvrdila svoju jedinečnosť- a verím, že v kalendári podujatí historických vozidiel bude aj dobudúcna zastávať čestné miesto.

Zuzana Šťastná

Pridal: Palm, 09 Sep, 2022 [09:38 UTC] print email this post
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlasení.
zaregistrovať |  heslo?