Rímsky parčík opäť ožíva

... alebo správa o stave bláznov v Rusovciach

Občas mi napadne, či ešte stále existujú ľudia, ktorí po vzore E. T. Setona kopú studňu, aby z nej aj ostatní mohli piť.
Existujú. Na brigáde, ktorú sme urobili v Rímskom parčíku v sobotu 12. apríla, bolo pre mňa najpríjemnejšie to, že prišli aj ľudia, ktorých sme neoslovili osobne – proste prišli len preto, aby urobili niečo pre svoju obec.
Rímsky parčík, ako si iste pamätáte, si vymysleli, jeho vzhľad naplánovali a nakoniec aj vytvorili sami občania Rusoviec v rámci projektu, ktorý viedli občianske združenia Natura Rusovce a Torana. Parčík je prakticky hotový, bolo však treba obnoviť kríkový porast, pretože kríčky nám do veľkej miery vyhynuli udupaním a plocha zarastala burinou. Dnes sú opäť vysadené, veríme, že už vydržia.
Týmto by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí ešte stále veria, že keď urobia niečo pre všetkých, nič tým nestratia a ktorí sa zúčastnili brigády alebo príprav. Osobitne patrí poďakovanie Katke Polákovej za naplánovanie výsadieb aj za fyzickú prácu a Braňovi Strakovi za dôležitú pomoc pri výmene zeminy.
Pitná fontánka v prevedení „antivandal“ nám bohužiaľ nevydržala nápor „návštevníkov“ parčíka ani jednu sezónu, ale veríme, že proti hlúposti sa dá bojovať jedine pozitívnym príkladom. Raz snáď dospejeme aj k stavu, keď verejné nebude znamenať „nepatrí nikomu a môže sa ničiť“. Ak budú do tej doby žiť ľudia, ktorí tú studňu kopú a nič za to nepýtajú, bude tu stále pre čo žiť.

Vlado Mokráň
Tajomnik OZ Natura Rusovce
Písané pre Rusovské noviny a portál www.rusovce.info