Nový gaštan v Gaštanovej aleji

Verejná zbierka na obnovu Gaštanovej aleje priniesla svoje ovocie. Z vyzbieraných peňazí bol zakúpený a vysadený mladý pagaštan pleťový.

Vo verejnej zbierke sa vyzbieralo niečo cez dvesto euro. Suma to nie je vysoká, ale ako nás informovala p. Gábrišová z odboru životného prostredia na miestnom úrade, podarilo sa im nájsť dodávateľa - záhradníctvo Klívia - ktorý za cenu veľmi neprevyšujúcu vyzbieranú sumu dodal a vysadil mladú sadenicu. Tá sa nachádza asi v polovici Gaštanovej aleje na ľavej strane z pohľadu od Balkánskej ulice.

Je škoda, že vyzbieraná suma nebola o niečo vyššia, dal by sa kúpiť aj trochu odrastenejší pagaštan. Ako nám povedal odborník, p. Tomáš Fraňo: "Strom na ulicu musí mať nasadenie koruny 2,2m a obvod kmeňa 20 až 25 cm. Tento stromček to nespĺňa a bude najbližšie roky extrémne náchylný na mechanické poškodenie. Koruna stromu bude onedlho brániť chodcom v pohybe a zasahovať do blízkeho plota. Navyše podporný bambus, ak sa nebude riešiť, mu onedlho zarastie. Konár ku chodníku by bolo treba čím skôr odstrániť."

Treba oceniť iniciatívu miestneho úradu, ktorý výsledok verejnej zbierky premenil na nový strom, ale dúfajme, že ďalšia výsadba už bude zahŕňať silnejšie a vhodnejšie jedince, aby sme sa o pár rokov mohli kochať krásou obnovenej gaštanovej aleje.