Rusovské jazero zatiaľ sprivatizované nebude

Sekcia: OZ Natura Rusovce
Stránka: 2
Snaha skryto sprivatizovať pozemky pri rusovskom jazere, zdá sa, zostane nateraz iba snahou. Pripomeňme si hlavné body tejto kauzy:
1. Podnikateľ Peter Jakubec požiadal ešte v auguste 2008 o výmenu pozemkov v okrese Rimavská Sobota za pozemky priamo susediace s rusovským jazerom.
2. Lesy SR vydali pozitívne vyjadrenie k tejto žiadosti s odôvodnením, že táto výmena by bola pre štátny podnik zisková. Minister mal túto žiadosť na stole v čase po voľbách v júni 2010.
3. Ochranárske mimovládne organizácie (MV SZOPK, BROZ, Natura Rusovce, Protikorupčná pracovná skupina Ekofóra), vnímajúc ohrozenie jazier a ich funkcie, rozbehli petíciu proti tomuto zámeru. Behom dvoch týždňov, do dňa, kedy minister vydal rozhodnutie, bolo zozbieraných cca. 2300 podpisov.
4. Zmienené organizácie spolu s aktivistom Alojzom Hlinom zorganizovali protestnú demonštráciu (2. 7. 2010) pred Ministerstvom pôdohospodárstva.
5. Tesne pred demonštráciou vydal minister Vladimír Chovan vyjadrenie, v ktorom oznámil, že žiadnu takúto výmenu pozemkov nehodlá podporiť.

Dnes je ťažko povedať, ako by sa minister zachoval, keby kauza nebola medializovaná, keby neexistoval občiansky tlak. V každom prípade možno povedať, že snaha občianskeho sektora zachrániť jazero bola úspešná.

Môžeme byť teda spokojní? Verím, že áno, ale iba čiastočne. Otázkou je, ako je možné, že štátny podnik „neodhalil“ motívy podnikateľa vymeniť lesy s minimálnou hodnotou za veľmi lukratívne pozemky so zjavným (aj keď nevysloveným) podnikateľským zámerom, a súhlasili s ním. Bolo by nadmieru vhodné, keby nový minister preskúmal toto rozhodnutie a vyvodil dôsledky. Takéto veci sa skrátka nerobia.

Druhý moment, na ktorý táto kauza upozorňuje, je neujasnená vízia, aké vlastne chceme rusovské jazerá v budúcnosti mať. Diskusie pod článkami o kauze v rôznych novinách, ktoré sa objavili behom júna, ukazujú, že verejnosť je v tejto otázke rozpoltená. Akú majú a akú by mali mať jazerá funkciu a charakter? Prírodný alebo verejné kúpalisko s kompletným zázemím? Je dôležitejšia tradícia nudapláže a kúpania v prírode v kombinácii s ochranou lužného lesa alebo možnosť vybudovať pri Rusovciach druhé Zlaté piesky?
A čo pomôže tejto vízii? Súkromný vlastník alebo obecná starostlivosť? Čistenie okolia jazier tiež niečo stojí – má obec znášať tieto náklady alebo ich presunie na podnikateľský subjekt, ktorý však potom potrebuje niečo nazad?

Bez ohľadu na to, že spomínaná kauza bola naozaj o snahe o nekalú skrytú privatizáciu, otázky, čo vlastne chceme, zostávajú. Bolo by výborné, keby sa na túto tému konečne začala verejná diskusia a keby naša obec našla víziu, za ktorou by bolo možné ísť a ktorú by sa snažila naplniť.

Vlado Mokráň
Stránky: 1   2  

Pridal: Palm, 14 Jul, 2010 [10:11 UTC] print email this post
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlasení.
zaregistrovať |  heslo?