Významný výskum Úradu vlády

Krátky fejtón na tému stavu rusovského parku

Pre mnohých z vás len burina, ktorú treba zlikvidovať, pre iných zas naopak liek, ktorý je voľne dostupný na verejných priestranstvách. Žihľava dvojdomá je v liečiteľstve dobre známa už od stredoveku. Pomáhajú si ňou tí, ktorí chcú detoxikovať svoj organizmus a vyčistiť si krv.

Výskum pestovania tejto vzácnej rastliny veľmi leží na srdci aj našej vláde, ktorá vyčlenila pre tento účel priestory rusovského parku, ktorý má vo svojej správe. Skúma sa najmä kombinované pestovanie bodliakov a žihľavy, tieto rastliny na seba asi blahodárne pôsobia. Encyklopédie uvádzajú u oboch výšku 100-150 cm, ale na uvedenom výskumnom pracovisku dosahujú na veľkých plochách výšku až 200 cm.

Toto neuniklo ani pozornosti orgánov Európskej Únie, ktoré veria, že sa do konania predsedníctva Slovenskej republiky v roku 2016 podarí dosiahnuť ešte lepšie parametre týchto rastlín v rusovskom parku, aby ich mohli obdivovať diplomati EÚ pobývajúci v obnovenom kaštieli, ktorý je už v predstihu pripravený a prakticky čaká len na kolaudáciu.