Zvyky a tradície neumierajú

V prvý májový deň sa konal tradičný zadujanský Majáles – už ôsmy raz - a ako inak, na ľudovú nôtu. Vítanie mája sa však začalo už v prvomájový podvečer.

Napriek tomu, že miestny úrad sa z centra obce presťahoval, tradičné miesto na stavanie mája zostalo nezmenené. Okolo šiestej sa zišlo v Rímskom parčíku niekoľko desiatok občanov. Máj bol pripravený, bolo ho treba ozdobiť. Deti a mamičky sa tejto úlohy nakoniec ujali, aj keď tradične by máj mali zdobiť slobodní mládenci.

Keď sa stužky vo farbe rusovskej trikolóry zavesili, začalo napínavé stavanie mája. Deti a matky museli zájsť do ústrania a nastúpili švárni junáci z Ruseka. Bez väčších problémov sa im máj podarilo zdvihnúť aj bezpečne upevniť. Aby sa nepovedalo, že pán starosta máj nestaval, zostala na ňom posledná, ale rovnako dôležitá úloha – vyliezť na už postavený máj a odviazať laná.

Samotný majáles, organizovaný SĽUK-om, MČ Rusovce a MČ Petržalka, bol obdarený suchým, aj keď troška chladným počasím. Od samého začiatku o druhej hodine popoludní, bola väčšina miest v hľadisku obsadená. Tradičné tance predviedli najmenší z folklórnych súborov z Rusoviec, Čunova a Rovinky. Tancovali rovnako krásne, ako profesionáli zo súboru Ekonóm či SĽUK-u, ktorý bol záverečným bodom kultúrneho programu. Osobne som veľmi rada, že bol medzi účinkujúcimi aj Chovátsky mužský spevácky zbor, v ktorom sa predstavila nielen iná kultúra, ale aj schopnosť Chorvátov udržať si po toľkých rokoch svoj vlastný folklór.

Okrem toho nechýbalo chutné jedlo, kolotoče, maľovanie na tvár a zábavy pre deti, čo všetko spolu bolo základom dobrej nálady, ktorá mnohých neopustila ani pri večernej diskotéke.

Majáles, rovnako ako máj postavený v Rímskom parčíku a pred SĽUK-om sú známkou toho, že ľudové tance a ľudové zvyky sú nám stále blízke. V dnešnej uponáhľanej dobe majú ešte jednu dôležitú úlohu – spájajú ľudí a prinášajú oddych a pohodu. Vážme si tieto príjemné chvíle. Verím, že nám ich všetci organizátori pripravia s takym zanietením a rovnako úspešne ako tento rok aj v roku 2008.

Zopár fotiek z majálesu nájdete v našej fotogalérii