Gaštanová sopka

Už ste si všimli, že máme v Rusovciach aktívnu sopku? Určite áno. Volá sa Gaštanová alej.

Z času na čas sa stane nebezpečnou. Niektorí vnímajú nebezpečenstvo v zlom stave samotných stromov, ale to je ešte len dym z krátera. Ako skutočná erupcia nastáva následný výbuch vášní: rúbať či nerúbať? Prečo práve teraz? A prečo práve tieto stromy? A čo namiesto nich nasadiť? A čo bude s alejou ďalej? Prídeme o ňu? A chceme ju tam vôbec...? A tak ďalej.

Po čase sa potom sopka utíši, aby si počkala na sezónu novej činnosti, ktorá vždy neomylne znova príde.

Keď pred pár týždňami vypukla posledná erupcia, zamysleli sme sa, či je táto pravidelná tektonická činnosť nutná. Čo keby sme si raz konečne sadli – všetci tí, ktorým záleží na budúcnosti Gaštanovej aleje, a popremýšľali, ako to vlastne vidíme? Nedokázali by sme nájsť prienik z našich názorov a dohodnúť sa na tom, ako má alej vyzerať o 20 rokov a tiež, ako sa k tomuto stavu chceme dostať?

A tak vznikla myšlienka, ktorá sa práve v týchto dňoch pretavuje do činov: dávame dohromady tím ľudí, ktorí sú ochotní principiálne sa zamyslieť nad budúcnosťou Gaštanovej aleje. Našim cieľom je v spoločnom dialógu dospieť ku konsenzu o tom, ako má alej v budúcnosti vyzerať, aké stromy by na nej mali rásť, ako k tomuto stavu dospieť, čo to bude vyžadovať. V spolupráci s odborníkmi, ale rozhodne aj s prihliadnutím na názor širokej rusovskej verejnosti. V tejto skupine chceme mať zastúpené všetky strany, ktoré sa téme venujú či ktorým leží osud aleje na srdci.

V poslednej dobe nemáme v Rusovciach veľa príkladov spolupráce rôznych názorových skupín pre spoločnú vec. Možno by Gaštanová alej mohla byť témou, pri ktorej si dokážeme sadnúť za jeden stôl a spolu s odborníkmi hľadať spoločnú víziu. Ak by ktokoľvek z vás, ktorí ste sa dočítali až sem, mal pocit, že chce byť súčasťou riešenia, ozvite sa nám. O tom, ako sa bude môcť vyjadriť úplne každý aj o ďalšom postupe vás budeme určite informovať.

Iniciatívu vymysleli, prípravný tím tvoria a za tento článok sú zodpovední

Vlado Mokráň (vlado(zavináč)mokranovci.net, 0915 616 530)
Palo Mokráň (redakcia(zavináč)rusovce.info, 0907 054 269)