Cyklisti v Rusovciach

Doba, keď sa o rozvoj cyklistickej infraštruktúry v Bratislave márne snažilo iba združenie Bicyba je už dávno preč. O rozvoj cyklistiky sa dnes starajú mnohé nezávislé organizácie aj samosprávy. Situácia aj napriek tomu nie je ideálna. Aké možnosti majú cyklisti v Rusovciach, čo sa pre nich robí a čo sa chystá v budúcnosti?

Rusovské cesty využívajú dve veľké skupiny cyklistov. Celoročne tu používa bicykel veľa domácich, ktorých rady najmä v lete rozširuje množstvo návštevníkov z Bratislavy a okolia. Ako sú Rusovce prívetivé k obidvom týmto skupinám?

Pre návštevníkov bol v minulých rokoch vybudovaný cyklochodník od dunajskej hrádze, ktorý ich privedie až na kraj obce. Z tohto smeru ich prichádza najviac. V samotných Rusovciach sa však po bočných cestách dostanú iba k reštaurácii SĽUK a Stodola. Ak sa už ale chcú dostať napríklad na zmrzlinu do Arény, musia ísť buď po rušnej a nebezpečnej hlavnej ceste, alebo porušovať predpisy jazdou po chodníku. Nehovoriac o tom, keď sa chcú dostať do vzdialenejšieho Pontea.
Tým istým problémom čelia domáci obyvatelia, keď sa chcú presunúť na hocijaké vzdialenejšie miesto Rusoviec. Ak nechcú riskovať život na Balkánskej ceste, musia sa presúvať po vedľajších cestách alebo chodníkoch. Keďže veľké časti vedľajších ciest sú jednosmerné (Kovácsova, malá Balkánska, ...), aj jazdou po nich porušujú dopravné predpisy. Zo zahraničia známe doplnkové značky, ktoré umožňujú jazdiť jednostopovým vozidlám v protismere u nás, zdá sa, nehrozia. O samostatných jazdných pruhoch alebo chodníkoch pre cyklistov ani nehovoriac.

Je nejaká nádej na zlepšenie? Aký bude život cyklistov v blízkej budúcnosti?
V prihraničných Rusovciach začalo svitať na lepšie cyklo-časy. Projekty napojenia na susedné Rakúsko a Maďarsko dávajú nádej na zlepšenie pre turistov, ale aj domácich. Z plánov sa však v konečnom dôsledku do realizačnej fázy dostalo v rámci projektu Servus Pontis len vybudovaniu cyklotrasy na Vývojovej ulici. Napojenie Rusoviec na Rakúsko zatiaľ stroskotalo. Chodník pre cyklistov bude v Petržalke, spojí sa Kopčianska ulica a Kittsee.
V rámci projektu Eurovelo a napojení na Maďarsko sme na tom o čosi lepšie. Už vybudovaný chodník od dunajskej hrádze sa predĺži až ku vstupnej križovatke v smere od Bratislavy, príde aj k prepojeniu na Maďarskú sieť cyklotrás v lokalite za Čunovom.
Uvidíme však, aká bude samotná realizácia, či sa napríklad myslí na cyklistov aj v mieste budúcej kruhovej križovatky, ktorá by mala spájať obidve tieto cyklotrasy. Podarí sa v zahraničí bežné riešenie, kde okrajom kruhového objazdu vedie cyklistický pás (ako vidno aj na ilustračnej fotke) zrealizovať aj u nás?

Ani jeden z projektov však zatiaľ neponúka riešenie cyklodopravy domácich obyvateľov. Je zrejmé, že budovanie cyklistickej infraštruktúry už v zastavaných oblastiach je veľmi drahé. V starých Rusovciach však môžu obyvatelia – aj keď za cenu porušovania jednosmeriek – jazdiť po vedľajších cestách pomerne bezpečne. Stačilo by oficiálne pustiť cyklistov do jednosmerných ciest.
Zároveň však máme v Rusovciach veľa lokalít s novou výstavbou, popri ktorej by sa pri troche vôle dalo vybudovať všeličo. A tu samospráva, dovolím si povedať, v posledných rokoch zlyhala. Žiadna z novovybudovaných štvrtí nemá potrebnú infraštruktúru. Nevybudoval sa jediný chodník pre cyklistov. Nebude existovať cykloprepojenie Rusoviec s Ponteom. Podľa posledných informácií nebude dokonca postavený ani vopred dohodnutý cyklochodník v Gaštanovej aleji. Miestny stavebný úrad ho pre nevyhovujúce podmienky zamietol. Miesto, kde mohol stáť, zaberá múr obkolesujúci Novú farmu.
Bude sa na cyklistov myslieť aspoň pri riešení lokality oproti kaštieľu, v Rusovskom sade alebo v zóne Sever?

Zhrnuté a podčiarknuté: z hľadiska turistiky sa v blízkej budúcnosti situácia mierne zlepší, aj keď bez priameho napojenia na Rakúsko; z hľadiska domácich používateľov dvojkolesového dopravného prostriedku sa na lepšie časy veľmi neblýska.