Reštaurácia Stodola

V poradí štvrtou reštauráciou, ktorú sme za účelom recenzie navštívili, bola centrálne umiestnená reštaurácia Stodola. Išli sme sem po zlej skúsenosti spred necelých dvoch rokov a boli sme milo prekvapení.

Obmenený jedálny lístok obsahuje naozaj rôzne špeciality. Môžete si vybrať zo šiestich predjedál (v cene od 2,20€ za paradajky plnené Nivou po 2,70€ za paradajky s mozarelou či kuraciu pečeň na oravský spôsob) a štyroch polievok (vývar, fazuľová polievka, rybacia polievka a kapustnica; v cenách 1,45€ – 2,35€).

Rovnako bohatý je aj výber hlavných jedál. Nechýbajú tradičné halušky (bryndzové, strapačky aj furmanské v jednotnej cene 4,35€), bohatý je výber rybacích špecialít (kapor, pstruh, zubáč, losos aj pangasius či sumec v cenách od 5 do viac ako 10€), v ponuke nájdete aj deväť hydinových jedál (vyprážané, plnené aj na prírodno - napr. na kari a s jablkami - v cenách od 4,60€ do 5,60€). Rovnako bohatá je aj ponuka bravčových jedál (ceny sa pohybujú od 4,80€ za krkovičku na grile po 6,80€ za živánku so strapačkami). Z hovädzích nájdete sviečkovú na dva spôsoby a biftek s vajcom (za jednotnú cenu 9,90€).

V špeciálnej ponuke na začiatku jedálneho lístka sme našli aj šesť jedál z teľacieho mäsa (od klasického wienerschnitzlu až po rezeň s troma druhmi syra, v cene okolo 6€) a špeciality ako knedlo, vepřo, zelo (5,15€), vyprážaná plnená bravčová panenka (5,95€) alebo grilované jahňacie rebierka so slivkovou omáčkou (9,90€).

Ak máte chuť na viac než jedno jedlo, skúste misy (určené pre dve osoby). Cena sa pohybuje od 11€ do 14€ , rovnako ako ostatné jedlá, bez prílohy.

Štandardná deviatka sprevádza aj ponuku vegetariánskych jedál – a až na oštiepok plnený šunkou sú všetky bezmäsité :-). Rizoto, brokolica s nivovou omáčkou, zapekaný karfiol a vyprážané šampiňóny, brokolica, karfiol a tri druhy syra si môžete dať za necelé štyri eurá.

Ponuku jedál uzatvárajú cestoviny na päť spôsobov – tri druhy vegetariánskych vyvážia aj ten šunkový oštiepok. Ďalšie sú s kuracím mäsom, šampiňónmi a syrovou omáčkou, resp. slaninkou, smotanou a parmezánom. (ceny od 3,90€ do 5,20€).

Ku väčšine jedál je potrebné doobjednať si prílohu. V ponuke sú knedľa, ryža, varené zemiaky (po 0,85€), krokety, americké a opekané zemiaky a hranolky (1,15€).

Ak nemáte veľký hlad, možno vás oslovia šaláty. Šalátový tanier s kuracím mäsom (4,30€) či vyprážanou mozarelou (4,95€) rovnako ako grécky šalát (3,30€) nahradia hlavné jedlo; miešaný šalát alebo dusenú zeleninu odporúčame skôr ako prílohu (1,85€). K prílohám pridám ešte kompóty – ananásový, jahodový alebo z miešaného ovocia (1,85€) ocenia možno vaše deti :-).

Ak ste naopak prišli hladný a nezasýtili vás ani ponúkané veľké porcie, doprajte si múčnik – lievance, palacinky, ovocie so šľahačkou, prípadne so zmrzlinou alebo gaštanové pyré (všetko v cene okolo 3€).

Porcie v reštaurácii sú, ako som už spomínala, relatívne veľké. Naje sa z nich hádam každý. Pre deti sú tým pádom priveľké, detské alebo polovičné porcie však nie je možné objednať. Takže buď objednáte deťom len prílohu (nie je to problém) alebo si necháte polovicu jedla zabaliť domov.

Obsluha v Reštaurácii Stodola je rýchla a príjemná. Napriek rezervácii na väčšinu miest dokázali nájsť priestor pre našu sedemčlennú skupinu. Polievku nám priniesli v podstate hneď, na druhé jedlo sme takisto dlho nečakali.

A čo sme si v reštaurácii Stodola vybrali my?

Z polievok sme ochutnali slepačí vývar s rezancami (1,45€). Polievka by potešila tých, ktorí majú radi skôr slanšie varianty, pre viac zeleninové žalúdky jej čosi chýbalo.

Z hlavných jedál nás zaujala jedna špecialita – kuracie slimáčiky plnené oštiepkom a slivkou, zaliate syrovou omáčkou (5,30€); ako prílohu sme si vybrali krokety (1,15€). Slimáčiky boli výborné, krokety mierne húževnaté. Ďalšou voľbou bol sumec na grilovanej zelenine (pôvodne so slaninkou za 6,30€ - my sme slaninku vynechali, cena zostala samozrejme nezmenená) s americkými zemiakmi. Ryba bezchybná, so správnym korením, zelenina ju lahodne dopĺňala, aj keď samotná zelenina mala mierne zvláštnu pachuť. Skúsili sme aj cestoviny s kuracím mäsom, šampiňónmi a syrovou omáčkou (5,20€ - jedny nám bez problémov pripravili bez šampiňónov). Keby sme neočakávali, že mäso bude grilované a nie dusené, nemali by v podstate chybu. Naše konzervatívne dcéry zostali pri vyprážanom kuracom rezni (jemnučkom, prepečenom, s ryžou za 4,60€ + 0,85€) a vyprážanom syre s hranolkami (3,50€ + 1,15€), ktorým rovnako nebolo chuťovo veľmi čo vyčítať – zasa sa nám však v ústach zjavila jemná pachuť podobná tej z grilovanej zeleniny. Z oboch porcií sme si polovicu odniesli domov – boli naozaj veľké.

Nápojový lístok ponúkal všetko na čo sme mali chuť – coca colu, pomarančový džús, čaj aj mlieko. Keďže vonku bolo niekoľko stupňov pod nulou, čapovanú kofolu sme neskúšali ...
Na účte sa objavila aj jedna neobjednaná položka – menu. Predpokladáme, že je to poplatok za obsluhu (označovaný aj ako couvert) v cene 0,33€ na dospelú osobu.

Záver

Reštaurácia sa vymyká priemeru širokou ponukou (aj netradičných) jedál, ostatné aspekty však ničím neprekvapili. Ak sa vám nechce v nedeľu variť, zájdite si sem, určite si vyberiete. Ak však chystáte rodinnú oslavu a chcete niečo „viac“, zvážte to (aj z dôvodu, že reštaurácia nemá oddelený priestor na takúto príležitosť). A ako som už napísala v úvode - ak ste mali v minulosti s ponukou alebo obsluhou tejto reštaurácie nepríjemnú skúsenosť, dajte im druhú šancu. Pravdepodobne neoľutujete, zmena k lepšiemu je citeľná.

Naše hodnotenie: