Gaštanová alej je opäť kauzou

Na novembrové zasadnutie miestneho zastupiteľstva prišlo nezvyčajne veľa občanov. Ako sa ukázalo, išlo o obyvateľov štvrte pri Gaštanovej aleji. Dôvod, prečo prišli, bol vážny. Údajne hrozí výrub takmer celej gaštanovej aleje.

Priamo vedľa ulice Gaštanová alej vzniká nová štvrť rodinných domov – Nová farma. Celý areál má byť oplotený. A práve plot, ktorý investor začal budovať, sa stal zdrojom napätia. Ako uviedol na zasadnutí poslanec Karol Farkašovský, obyvateľ priľahlej obytnej štvrte, pri obhliadke plota, ktorý sa okolo Novej farmy buduje si všimol, že už vybudovaná časť smeruje rovno na alej gaštanov. Priamo na mieste sa pokúsil zistiť, aké plány má investor. Podľa jeho zistení osud stromov závisí na dobrej vôli investora, lebo tieto sa nachádzajú na jeho pozemku. Stavbyvedúci sa vraj vyjadril v zmysle, že stavbu plotu zatiaľ pozastavil, lebo tušil problémy, ktoré by výrub gaštanov predstavoval. Aký ale bude osud gaštanov je momentálne nejasný, povráva sa aj o ich nahradení platanmi. „Bude sa táto ulica potom volať Platanovo-gaštanová alej?“, položil si otázku p. Farkašovský.
P. Farkašovský upozornil ešte na jeden aspekt budovania plota – podľa dohody s investorom aj podľa platného územného rozhodnutia má byť na tejto ulici paralelne s plotom vybudovaný cyklistický chodník. Ale vzhľadom na umiestnenie plota tento už nebude možné vybudovať na pozemku investora, ako to bolo dohodnuté a je veľmi otázne, či sa teraz vôbec môže zmestiť do tohto priestoru.
V napätej atmosfére dostali hlas aj občania. Vystúpila pani Šestáková, ktorá je právnička a ktorá zisťovala detaily tejto kauzy. Podľa jej slov investor zabral na niektorých miestach až dva metre obecných pozemkov a tak sa priblížil k hranici aleje. Problém spôsobil fakt, že magistrát nemal v minulosti dosť peňazí na geodetické zameranie pozemkov a tieto sa preto nenachádzajú na listoch vlastníctva. Napriek tomu sú vlastníctvom mestskej časti a investor na ne nemá žiaden nárok. Cenu zabratého pozemku odhadla na milión Sk. Požiadala starostu aj poslancov na vyzvanie investora na okamžitú nápravu stavu. Občan Mančík upozornil, že na stavbu plota muselo byť vydané stavebné povolenie, z ktorého jednoznačne vyplýva, kde plot má stáť. Toto treba skontrolovať.
P. starosta Antoš sľúbil, že v tejto veci začne okamžite konať a na druhý deň bude všetko riešiť priamo na mieste. Takisto sa dohodol s niekoľkými poslancami na zorganizovaní stretnutia s investorom stavby, kde prerokujú všetky sporné body.
Poslanci svojim uznesením starostu zaviazali, aby s investorom rokoval o výstavbe plota za stromoradím, o vybudovaní cyklistického chodníka aj aby preveril vlastníctvo pozemkov v tomto úseku. Podľa uznesenia bude poslancov o výsledkoch informovať na decembrovom zasadnutí MZ.
Kauzu budeme sledovať naďalej, nejde tu len o osud stromoradia, ale aj o vlastníctvo obce a dodržiavanie dohôd zo strany investora. Uvidíme, či obec bude opäť ťahať za kratší koniec a nechá sa prevalcovať investorom, ako sme toho boli svedkami mnohokrát v minulosti.

Aktualizácia 4.12.2009: Čítajte aktualitu „Gaštany zostanú!“ zaviazal sa investor Novej farmy