Rusovská reštaurácia

Druhá z navštívených reštaurácií v našom seriáli recenzií nesie názov podľa našej mestskej časti a nachádza sa pri príchode smerom od Bratislavy. Rusovská reštaurácia vo mne vyvoláva predstavu klasickej slovenskej, možno podunajskej kuchyne.

Pohľad do jedálneho lístka nám túto našu domnienku potvrdil. Slepačia polievka, bryndzové halušky, vyprážaný syr či karfiol, bravčový rezeň a v neposlednom rade ponuka rôznych rybacích špecialít zaraďujú Rusovskú Reštauráciu medzi tie klasické slovenské.

Vybrať si môžete z piatich druhov polievok (nechýba slepačia či cesnaková, špecialitou sú halászlé) v cene 1,30€ - 2,30€. Ak máte chuť na iné predjedlá výber je dosť malý – šunková rolka, syrový tanier, pečená šunka s vajcom alebo praženica (v cenách od 1,50€ - 2,20€).

Výber hlavných jedál je veľmi bohatý – z bravčových spomenieme vyprážaný rezeň, černohor, cigánsku, rebierka, soté. Ceny sa pohybujú od 4,60€ do 5,60€, jediným drahším jedlom (7€) je vyprážaná plnená panenka.

Vo vyššej cenovej kategórii nájdeme aj jedlá z diviny – stehno z diviaka (6,30€) alebo jeleň na šípkovej omáčke (7,60€). Rovnako hovädzie špeciality sú z tých drahších – steaky a sviečková sa pohybujú od 10,20€ do 11,20€; lacnejšia je Viedenská roštenka (6,90€).

Na jedálnom lístku nájdete jedlá z hydiny - 8x kuracie špeciality (v cene od 4€ za kuraciu pečeň na cibuľke po gazdovský (plnený) rezeň za 5,60€), vyprážané morčacie prsia plnené šunkou a syrom (6,50€) a Kačacie prsia na tri spôsoby (7€-7,20€).

Ak ste milovníkmi rýb, budete mať takisto z čoho vyberať – v jedálnom lístku nájdete 17 jedál z rýb – pstruh, pangasius, kapor, šťuka, sumec, losos, treska a dokonca aj žralok, mnohé na niekoľko spôsobov. Ceny za rybacie špeciality sa pohybujú od 4€ za filé po 6,50€ za kapra alebo zubáča.

Aj vegetariáni si prídu na svoje – pod kategóriou bezmäsité jedlá sa nachádza 12 jedál, ale pozor na vyprážaný syr so šunkou, vyprážané šampiňóny plnené šunkou a syrom a bryndzové halušky – prvé dve vegetariánom neodporúčame, halušky si pýtajte „bez slaniny“ a pri ostatných jedlách sa radšej spýtajte, či sú naozaj bezmäsité. Ceny „bezmäsitých“ jedál sa pohybujú od 3,50€ do 5,50€.

K jedlu si môžete vybrať z 11 príloh (3x ryža, zemiaky na rôzne spôsoby vrátane amerických, krokiet alebo zemiakovej placky). Prílohy sú k jedlám účtované osobitne, ich cena sa pohybuje od 0,80€ do 1,20€ za porciu.

Naozaj pestrú ponuku dopĺňajú špciality (misy pre dve osoby), dva druhy špagiet (syrové za 3,60€ a bolónské za 3,80€), kompóty (broskyňový a jahodový po 1,50€), šalát zo šalátového baru (2€) a na záver nezabudnite na múčnik (palacinky, tvarohové taštičky, ovocný pohár či Marlenka).

Na jedálnom lístku sme bohužiaľ nenašli detské porcie, nebol však problém objednať pre deti samostatne len prílohu. Takisto jedálny lístok ponúka možnosť objednania menšej, 100g porcie mäsa (namiesto uvádzanej 150 gramovej).

Obsluha bola zdvorilá, napriek tomu však chýbal väčší záujem o zákazníka a jeho priania (automaticky ponúknuť tatársku omáčku k vyprážanému karfiolu, ponúknuť pre deti polovičné porcie a pod.). Hlavné jedlo nám priniesli pred dojedením polievky, čo spôsobilo nielen nemalý problém s miestom na stole ale hlavne to, že deti nedojedli polievku – čo nás ako rodičov samozrejme nepotešilo.

K dobrému pocitu z obsluhy neprispel ani fakt, že sme na záver nemohli zaplatiť platobnou kartou – oznam o pokazenom termináli nebol nikde vyvesený. Mohli sme sa ale informovať vopred. Ako majú uvedené na dverách aj v jedálnom lístku, vopred treba hlásiť aj platbu kartou. Veríme však, že za normálnych okolností slovo „vopred“ znamena pri vypýtaní si účtu a nie pred objednávkou.

A čo sme v RUSOVSKEJ REŠTAURÁCII ochutnali my?

Z polievok sme vyskúšali slepačiu s rezancami, ktorá bola naozaj „ako od babičky“ a potešil nás aj fakt, že vývar obsahoval veľa zeleniny aj rezancov. Druhou voľbou bola cibuľová polievka. Jej nevýraznej chuti nepridal ani zlepený syr a rozmočený rohlík, aj cibuľa bola mierne nedovarená. Predsa len, táto polievka nepatrí ku klasickým podunajským a asi nie je práve špecialitou tejto prevádzky.

Fakt, že slovenské jedlá sú výborné potvrdili aj hlavné jedlá. Vyprážaný bravčový rezeň s ryžou, Sumec na cibuľke s americkými zemiakmi a vyprážaný karfiol s rovnakou prílohou boli jedlá, ktorým sa nedalo nič vyčítať. Takisto hrášková ryža, ktorú si objednala naša najmladšia dcéra bola perfektná. Výborné boli aj bolonské špagety – aj keď oproti „klasike“ bola omáčka mierne pikantná a obsahovala veľké kusy šampiňónov a mäsa, s čím ale našťastie náš kulinársky založený syn nemal problém.

Všetky porcie boli naozaj obrovské, v Rusovskej reštaurácii nešetria prílohami. Dojesť hlavné jedlo po polievke bolo pre našu dospievajúcu dcéru nemožné a pre nás dospelých problematické.

Z našej pôvodnej objednávky nebolo možné doniesť nám zemiakové placky (mali ich v jedálnom lístku, reálne však neboli dostupné), mlieko (ako nápoj) a rovnako neponúkajú čapovanú kofolu (len fľaškovú) napriek tomu, že v priľahlom pohostinstve s rovnakým názvom v ponuke je. Oba uvedené nápoje však nemali ani v jedálnom lístku, preto sa im ich absencia nedá vyčítať.

Záver

Priestranný vnútorný priestor s možnosťou oddeleného salónika a v letných mesiacoch otvorená terasa s malým detským ihriskom sú určite príjemným prostredím na obed s rodinou. Chutné jedlo a veľké porcie za rozumnú cenu – ak ste milovníci klasickej slovenskej kuchyne, určite si pochutnáte.

Naše hodnotenie: