Rád Zlatej Varešky alebo rozlúčka s letom na Rusovský spôsob

Jedno z najnavštevovanejších miest v Rusovciach – bistro Aréna u pána Šišku – prilákalo posledný septembrový víkend domácich aj návštevníkov ochutnávkou gulášu na 1. ročníku gulášpárty.

Nápad p. Šišku, majiteľa Arény, sa stretol s veľkým ohlasom hneď v prvý deň po vyhlásení. Jedenásť súťažiacich družstiev sa vytvorilo v priebehu niekoľkých dní. „Začíname s týmto počtom, aj kvôli priestoru, aj kvôli vybaveniu. Ak sa akcia vydarí o rok pribudnú ďalšie družstvá“, povedal p. Šiška ešte pred začiatkom súťaže.

V sobotu 27. septembra sa o desiatej začali znášať bedničky plné surovín - čerstvé aj sušené korenia, paprika, paradajky, kečup či fľaštička dobrého vínka na podlievanie. Pre rovnosť podmienok mäso zabezpečili organizátori, jedinú výnimku tvorilo družstvo, ktoré varilo vegetariánsky guláš. Okrem toho malo každé družstvo pripravené na svojom mieste kotlík, drevo, cibuľu a zemiaky. O desiatej sa vylosovali poradové čísla a varenie sa mohlo začať.

Univerzálny recept na guláš neexistuje, čo sa potvrdilo aj pri tejto súťaži. Tajomstvo jednotlivých družstiev bolo nielen v koreninách či pridaných surovinách, ako sme si zo začiatku mysleli. Išlo v mnohých prípadoch aj o postup. Niektoré družstvá postupovali „klasicky“ – osmažíme cibuľu, pridáme mäso, podlejeme, pridáme zemiaky prípadne inú zeleninu. Boli takí, ktorí osmažili najprv mäsko, iný ho nechali „marinovať“, ďalší ho varili vo vode či zviazané do obväzu. Jedno družstvo pridalo zemiaky skoro ráno, susedné však až na poslednú chvíľu a nastrúhané. Procesu varenia sa zúčastnilo len málo divákov, ale tí, čo tam boli si potom ochutnávku, poznajúc tajomstvá šéfkuchárov, vychutnali oveľa viac.

Po kultúrnom vystúpení DFS Gerulata (vždy je pre mňa neuveriteľné ako deti z Gerulaty dokážu na neznámom pódiu zatancovať svoje vystúpenie úplne s prehľadom) zahájil p. Šiška očakávanú ochutnávku. Každý si zakúpil misku, lyžičku a súťažný „hlas“ a potom sme už pri každom stole počuli len „ .. iba za pol naberačky, nech ochutnám všetky“. K ochutnávke a potom až do neskorých nočných hodín znela dobrá hudba a tanečný parket sa plnil spolu s bruškami ochutnávačov.

Okolo šiestej sa vylizovali posledné kotlíky a 130 litrov gulášu bolo zjedených. Súťažné hlasy sa rozdali a výsledok bol jasný. Rád Zlatej Varešky získali páni Kožka a Prieložný, víťazmi však boli všetci. O tom svedčili prázdne kotlíky, dobrá zábava a aj nemalý výťažok z príspevku za ochutnávku, ktorý spolu s peniažkami utŕženými za tombolové lístky, p. Šiška venoval detskému kardiocentru na Kramároch.

Zorganizovať takúto akciu stojí nemalé úsilie. Aj na tomto mieste by som chcela Šiškovcom poďakovať za budovanie tradícií v Rusovciach, za šľachetnú podporu organizáciám, ktoré už roky dostávajú to, čo sa na týchto akciách utŕži. Za dobrú náladu v nejedno sobotné popoludnie.

Gulášpárty sa jednoznačne vydarila. Do druhého ročníka majú už dnes organizátori pripravené nielen vylepšenia a rady pre súťažiacich, ale, ako nám s úsmevom na tvári prezradili pri odchode, aj prihláseného prvého súťažiaceho :-).


Ďalšie fotky nájdete v našej fotogalérii.