Otis tarda

Sysľovské polia sú poslednou lokalitou na Slovensku, kde sa ešte nachádza drop fúzatý. Toto územie v blízkosti Bratislavy však láka aj investorov, ktorí by tu radi videli napríklad golfové ihrisko. Ochranári sa preto snažia pozemky vykúpiť, alebo ich výhodne od vlastníkov prenajať a zachrániť nielen dropa, ale aj sokola červenonohého na našom území. Cyklisti sa zase môžu tešiť na nový náučný chodník.

Drop fúzatý – Otis tarda, je stepný druh. Tento majestátny vták je globálne ohrozeným druhom a na Slovensku už takmer vyhynul. V šesťdesiatych rokoch bolo u nás pozorovaných ešte okolo 2000 jedincov, v dnešnej dobe ich tu hniezdi iba zopár. Vo väčšom množstve tu akurát zimuje – odhadom asi 200 kusov. Možno aj z tohto dôvodu sa podarilo presadiť vyhlásenie chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) na Sysľovských poliach v situácii, keď vláda inak ignoruje naše záväzky voči Európskej únii a z dohodnutých niekoľkých desiatok CHVÚ doteraz vyhlásila iba päť.

Projekt Life

Dňa 6. 12. 2007 prezentovali predstavitelia projektu „Life – ochrana dropa fúzatého na Slovensku“ súčasný stav projektu, jeho výsledky a perspektívy do budúcnosti na prezentácii v požiarnej zbrojnici v Rusovciach. Zhrnuli ciele projektu, doterajšiu činnosť a dosiahnuté výsledky. Jedným z opatrení na ochranu CHVÚ je zabezpečenie trvalého dohľadu nad územím povereným pracovníkom. Keďže toto územie je častým cieľom motoristov a psíčkarov, čím je porušovaná vyhláška o ochrane tohto územia, bude v tomto priestore osadených 5 rámp, zabraňujúcich vjazdu motorových vozidiel. Podľa predstaviteľov projektu práva vlastníkov pozemkov, ako aj poľnohospodárov nebudú dotknuté, títo obdržia kľúče rámp.

Výkup a prenájom pozemkov

PD Dunaj (dnes už bývalé, keďže došlo k zmene vlastníckych vzťahov) ignorovalo v posledných rokoch potreby dropa fúzatého a požiadavky štátnej ochrany prírody a až na 70% plochy vysialo kukuricu, ktorá je pre dropa absolútne nevhodná. Za možný dôvod tohto konania sa považuje snaha vytlačiť dropa fúzatého z nášho územia úplne, presadiť zrušenie CHVÚ, aby bolo možné opäť uvažovať o výstavbe golfového ihriska v najcennejšej lokalite tohto územia v blízkosti štátnych hraníc.
Aj preto sa rozhodli účastníci projektu Life pre výkup a dlhodobý prenájom pozemkov na tomto území. Na vykúpených územiach plánujú výsadbu plodín, ktoré sú vhodné pre život a hlavne hniezdenie tohto vtáka. Pôjde najmä o ďatelinu, repku, trávnaté porasty, ako aj niekoľko ročné ležanie pôdy úhorom. V tejto súvislosti už dochádza k oslovovaniu vlastníkov pôdy, ktorým ponúkajú výkupnú cenu 35 Sk/m2. Zatiaľ sa podarilo vykúpiť 5,6 ha pôdy. Prípadný dlhodobý prenájom je ponúkaný na 20-25 rokov pri cene asi 2000 až 4000 Sk/ha za rok, pričom peniaze budú vyplácané vopred. Keďže ide o zaujímavé sumy a dĺžky prenájmu, vlastníci pozemkov sa už začali o ne bližšie zaujímať.

Náučný chodník a cyklotrasa

Jedným z výstupov projektu je plán na vybudovanie náučného chodníka, ktorý by mal prechádzať okrajom CHVÚ. Jeho súčasťou budú altánky s informačnými tabuľami a pozorovacia veža opatrená ďalekohľadom. Náučný chodník bude súčasťou cyklotrasy prechádzajúcou Jarovcami a Rusovcami. Jeho otvorenie sa plánuje na jar alebo v lete 2008.

Viac informácii o projekte, ako aj zoznam účastníkov a kontaktov je možné nájsť na webovej adrese www.dropy.sk.